Rovaremésztő növények

MENÜ

A Drosera (Harmatfűfélék) az egyik legnépesebb család a húsevő növények között. A harmatfüveknek rengeteg  különböző formájú, színű és nagyságú egyedei alakultak ki az evolúció során.  Egy valamiben azonban hasonlítanak egymáshoz, mégpedig a rovarfogási módszerük. A harmatfű levelein apró szőrszállak találhatóak amelyek végén emésztőcseppek (harmatcseppek) találhatóak. Ezek segítségével emészt meg a kisebb rovarokat pl. szúnyogot, legyet, lepkék .  

A legtöbb harmatfűre azonban igaz, hogy, nem sok törődést igényelnek. Ültető közegnek megfelel a rostos mohatőzeg és kvarchomok keveréke. A legtöbb drosera szaporítható magokkal melyeket tavasszal érdemes elvetni csírázási idejük 6 héten belül megtörténik.

Trópusi és szubtrópusi területeken élő harmatfüvek:

Ezeket a területeket jellemzi, hogy magas a hőmérséklet és a páratartalom. A legtöbb nedves tőzegmoha sziklákon nő . Az ide tartozó növényeket felsorolni szinte lehetettlen, ezért csak az ismertebbeket említeném meg pl. D. hamiltonni, D. cuneifolia, D. Spatulas . Az ebbe a csoportba tartozó növények is nagyon különbezhetnek egymástól csak egy példa. A Drosera Pusilla kb. 2cm-es nagysága és a harmatfüvek királynője a Drosera Regia 70cm-es nagysága jó bizonyíték erre. Ezeknek  a növényeknek magas a fényigényük. Azonban az optimális hőmérséklet nyáron 20-25oC , télen pedig 15-18oC. Páratartalmuk közepesen magas, de például a Drosera Capensis jól érzi magát az ablakpárkányon is. Vízigényük magas és soha nem szabad hagyni kiszáradni a tőzeget. Télen azonban csökkenteni kell a nedvességet, hogy a talaj nyirkos legyen. Nyugalmi időszakuk nincsen. Átültetni ajánlatos évente őket nagyobb cserépbe. Könnyen szaporíthatóak magokról, oldalhajtások leválasztásával esetleg levéldugványozással. Azonban meg  kell jegyezni, hogy bár sok drosera képes a levágott leveleiről új hajtásokat növeszteni közzel sem mindegyik hajlandó erre a szaporodásmódra hajlani.

Drosera spatulata

 

Dél Afrikai harmatfűvek:
A legtöbb idetartozó növény egész évben zöld marad, azonban egyes populációk föld feletti része elszáradnak és csak a gyökérzetük éli túl a száraz időszakot. Azonban ahogy elkezd az eső esni újra zöld hajtások jelenek meg a gyökérzetből. Élőhelyükön ez a száraz időszak márciustól szeptemberig tart,de nálunk szeptembertől tavaszig. Egész évben maximális a fényigényük. Nyáron az ideális hőmérséklet számukra 20-25oC , télen azonban a hőmérsékletet le kell csökkenteni 10oC-ra.


Drosera Filiformis


Törpe harmatfüvek:
A legtöbb faj délnyugat és Nyugat- Ausztráliában él. Jelenleg több mint 30 féle fajt különböztetünk meg. Érdekességük, hogy 1-2 cm nagyságnál nem nőnek nagyobbra ezért érdemes csoportokban tartani őket. Ezen fajták nőnek a legnehezebben. Fényigényük egész évben maximális. Nehezen éli túl a telet. Nyáron az ideális hőmérséklet 25oC télen pedig 15-20oC.
Drosera closterostigma 

Észak Ausztráliai harmatfüvek:
Ebbe a kategóriába csak 3 faj tartozik D. adelae D. prolifera és D. Schizandra.. Tartásuk egyszerű és lakásban is könnyen tarthatóak. Talaja mint a legtöbb harmatfűnek tőzegláp és kvarchomok keveréke. Ezeknek a fajoknak a fényigénye alacsony sőt még a téli hónapokban sem kell megvilágítani őket. Hőmérséklet igénye egész évben 18-30oC. Páratartalom igénye viszont nagy. Mint a legtöbb húsevő növénynél itt is az eső ill. desztillált víz használata ajánlatos   alattuk egész évben állhat a víz. A D. adelae és D. prolifera gyakran virágzik ellentétben a D. Schizandra ritkán hozz virágokat. Azonban ezeket a növényeket szaporíthatjuk levéldugványokkal is. Átültetése javasolt évente.

D. prolifera

 

Petiolaris komplex tagjai

Különböznek a többi harmatfüvektől, hosszú belső levelei végén találhatóak a ,,ragadozó csápok’’ Jelenleg13 alap-fajt tartanak számon  (pl. D. lanata, D. Ordens, D. Falconer, D. petiolaris, D. fulva, D. paradoxa, D. broomensis ...) Ezek a fajta harmatfüvek nagyon igényesek egész évben a maximális fényt igényelnek. Télen pedig a mesterséges megvilágítás ajánlott. Nyáron képes ellenállni akár a 35oC-os hőmérsékletnek is ősszel és télen pedig 10-12oC-ot igényelnek. Páratartalom szempontjából az ideális az 50-70%-os levegőnedvesség. Rájuk és érvényes az eső és desztillált vizes öntözés. Télen természetesen itt is kevesebb vizet kell, hogy kapjanak. A nyugalmi időszakuk rendszertelen általában ez a július-augusztus hónap. Ilyenkor megállnak a növekedésben, előfordult azonban, hogy egyáltalán nincs nyugalmi időszak. 

Drosera Falconeri

 

Asztali nézet